قرار مجرمیت مردی که همسرش را با شیلنگ از پا درآورد صادر و لحظه شماری برای محاکمه وی در دادگاه کیفری استان فارس آغاز شد.

رسیدگی به این پرونده از تابستان ۱۳۸۸ پس از آن آغاز شد که به پلیس اداره آگاهی «نورآباد» استان فارس خبر رسید زن ۲۸ ساله ای به نام «سپیده» به طرز مرموزی در خانه اش جان سپرده است.

سپس بازپرس کشیک به همراه پلیس به ساختمان مورد نظر رفت و با دیدن پیکر کبود زن نگون بخت پیگیر ماجرا شد.

شواهد از جنایت خانوادگی حکایت داشت و مرتضی - شوهر ۳۳ ساله سپیده - که پس از مرگ زنش گریخته بود تحت تعقیب قرار گرفت.

فقط شش ساعت از این ماجرا گذشته و پیکر «سپیده» با صدور دستور قضایی به پزشکی قانونی فرستاده شد بود که «مرتضی» دستگیر شد.

وی وقتی فهمید هیچ شانسی برای گمراه کردن کارآگاهان ندارد به ناچار لب به بیان حقیقت گشود : «به زنم شک داشتم و تصور می کردم با مرد غریبه ای رابطه تلفنی دارد.

همین مسئله به شدت عذابم می داد و یک لحظه آرام و قرار نداشتم.»

«مرتضی» ادامه داد : اگر چه عاشق «سپیده» بودم اما نمی توانستم با خیانت احتمالی اش کنار بیایم.برسر همین موضوع بحثمان شد و من با او درگیر شدم.

سپس در اوج خشم با شیلنگ به جانش افتادم و به قدری کتکش زدم که تسلیم مرگ شد.وقتی مطمئن شدم زنم مرده فرار کردم اما خیلی زود دستگیر شدم.

به دنبال بازسازی صحنه جنایت ، دیروز قرار مجرمیت جانی صادر و لحظه شماری برای محاکمه اش در دادگاه کیفری آغاز شد.

کارشناسان علوم اجتماعی می گویند از جمله آفت‏های ویرانگر باغ سبز زندگی ، سوءظن افراد خانواده نسبت به یکدیگر است.

شرط داشتن یک زندگی موفق ، مصونیت در برابر گمان‏های بد است.سوءظن ، همچون توفان تکان دهنده‏ای ستون‏های استوار یک زندگی را متزلزل می‏سازد.

این صفت رذیله که نوعی بیماری روانی تلقی می‏شود گاه امنیت خانواده را از بین می‏برد ؛ به طوری که اگر با منطق صحیح و بینش درست حذف نشود افراد را تا عمق ضلالت و پستی پیش خواهد برد.

از نظر دین مبین اسلام نیز گمان‏های نادرست ، گناه شمرده می‏شود.قرآن کریم به صراحت مومنان را از این رذیله اخلاقی برحذر می‏دارد : ای مومنان ، از بسیاری از گمانها بپرهیزید که پاره‏ای از آنها گناه است.(حجرات: ۱۲)

هر یک از رذایل اخلاقی ، ساخته ذهن و افکار آدمی‏اند.سوءظن نیز ناشی از وسوسه فکری و مسلط شدن افکار شیطانی بر عقل انسان است.

همچنین افراد ناصالح و دروغگو در گستردن دامنه سوءظنها بسیار موثرند.وقتی فردی در خانواده دچار سوءظن می‏شود بی‏شک ایمان در قلبش زایل خواهد شد و شک و تردید نفوذ می‏کند.

سوءظن ، برگ‏های دفتر زندگی را زرد و خزان زده می‏سازد و سایه ای شوم بر کانون گرم خانواده‏ می‏اندازد.زندگی ، آشیانه‏ای است که تنها بر شاخه‏های درخت عشق ، صداقت و خوش‏بینی استوار خواهد بود.

● خانواده زمانی سالم می ماند که دستخوش توفان سوءظن و بدبینی نشود اما این‏که چه گونه یک خانواده مورد هجوم شبهه‏ ها و تفکرات غلط قرار می‏گیرد از سه جهت قابل بررسی است:

۱) سوءظن و بدگمانی در روابط زناشویی

۲) سوءظن پدر و مادر به فرزند

۳) سوءظن فرزند به پدر و مادر.

هر یک از این سوءظنها می‏تواند به تنهایی در محیط خانواده منشا بسیاری از مشکلات و نابسامانی‏ها باشد و وحدت و همبستگی را از بین ببرد.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 فروردین 1389    | توسط:    |    |
نظرات()