ساعت 33 دقیقه بامداد شنبه ، تلفن مرکز فوریت های آتش‌نشانی پایتخت به صدا درآمد و خبر رسید سواره ‌روی ضلع جنوب میدان «منیریه» ریزش کرده و گودالی بزرگ ایجاد شده است. دقایقی بعد آتش‌نشانان ایستگاه‌های یک ، 52 و 67 با تمامی تجهیزات لازم به نقطه مورد نظر رسیدند و با آتش‌سوزی........

گسترده در گودال رو به رو شدند.
شواهد نشان می داد یک دستگاه کامیون زباله بر به دنبال نشست زمین و شکستگی لوله های آب و گاز به داخل گودال افتاده اما راننده گریزپا و سه سرنشین دیگر ، معجزه آسا نجات یافته بودند.
شعله های سرکش در حال سرایت به ساختمان‌های مجاور بخش فروکش کرده از جمله بانک متروکه صادرات بود که آتش‌نشانان ، عملیات چند جانبه ای را در دستور کارشان قرار دادند.
خطر ، لحظه به لحظه بیش تر می شد و بیم انفجاری مهیب تر می رفت که «ناجیان 125» در نخستین اقدام ، جریان برق و گاز را قطع کردند و طی دو ساعت به مهار شعله ها و لکه گیری پرداختند.
در این رخداد تلخ اگرچه به جان هیچکس آسیب نرسید اما مقدار زیادی خاک به داخل تونل نیمه ساز مترو ریخت و گفته می شود سه تا چهار میلیارد ریال خسارت بر جا ماند.
در همین رابطه رییس آتش‌نشانی پایتخت اظهار داشت : در پی فروکش بخشی از خیابان و بروز آتش سوزی ، لوله‌های اصلی آب و فاضلاب و کابل ‌های برق و مخابرات دچار قطعی شده بود که با همکاری به موقع شرکت های مربوط ، اقدام های لازم به سرعت صورت گرفت.«محمد رضا حاجی بیگی» گفت : بررسی های جامع تر کارشناسان درباره علت اصلی بروز این رخداد ادامه دارد.
راننده کامیون زباله بر هم که خود و فرزند 10 ساله اش به همراه دو نفر از کارگران شهرداری ، معجزه آسا جان به در برده اند توضیح داد : در جنوب میدان «منیریه» بودم که ناگهان چرخ های جلوی ماشین به چاله افتاد.تصورمی کردم در این نقطه ، حفاری صورت گرفته است و به همین دلیل از کامیون پیاده شدم.
«عباس رحمتی» ادامه داد : با دیدن آن صحنه ، به سرعت فرزندم را از ماشین به بیرون کشیدم و دو همکارم نیز از کامیون به بیرون پریدند.سپس ماشین با صدای مهیبی در حفره بزرگ افتاد و انفجار قوی ، منطقه را لرزاند.همان موقع ، اهالی سراسیمه از خانه های خود به بیرون دویدند و کمک خواستند.
در همین حال ، روابط عمومی و امور بین الملل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) تصریح کرد : به دلیل ترکیدگی لوله آب و ایجاد حفره ای بزرگ در ضلع جنوبی میدان «منیریه» این مسیر مسدود شد.
در این اطلاعیه آمده : متاسفانه به دلیل ترکیدگی لوله آب در ایستگاه نیمه ساز خط 3 متروی تهران حفره ای به ابعاد 5 در 10 متر ایجاد شد که رفت و آمد در ابتدای بخش جنوبی میدان «منیریه» را مختل کرد.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 27 اردیبهشت 1389    | توسط:    |    |
نظرات()