هجدهم تیر 1388 تلفن همراه بازپرس کشیک دادسرای دماوند به صدا درآمد و خبر رسید زن و شوهری جوان در منطقه موسوم به «آبسرد» بر اثر تیراندازی با سلاح شکاری در خون غلتیده اند.
بلافاصله این مقام قضایی به همراه افسران اداره آگاهی و کلانتری آبسرد و گیلاوند به نقطه مورد نظر رفت و با دیدن پیکر «مریم - م» 26 ساله ، رسیدگی به ماجرا..........

 را در دستور کار خود قرار داد.در آن بین ، شوهر «مریم» به نام «رضا - ت» که زخمی و با تلاش پدرش به بیمارستان فرستاده شده بود تحت درمان قرار گرفت.
شواهد نشان می داد این مرد که با همسرش اختلاف کهنه خانوادگی داشت ابتدا او را در اوج خشم کشت و همان موقع گلوله ای به بازوی خود شلیک کرد.با افشای این مسئله ، جنازه به پزشکی قانونی فرستاده شد و متهم تحت بازجویی قرار گرفت.
«رضا» می خواست با دروغگویی ، تحقیق را به بیراهه بکشد که مدرک های دادگاه پسند را پیش روی خود دید و تیرش به سنگ خورد.مرد جنایتکار که دو فرزند دارد به ناچار لب به بیان حقیقت گشود و پوکه های فشنگ سلاح شکاری نیز ضمیمه پرونده شد.
به دنبال اعتراف های هولناک «رضا - ت» صحنه جرم بازسازی و پرونده با صدور کیفرخواست به شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد.
در نشست رسیدگی


 

" پدر و مادر «مریم» تقاضای اشد مجازات کردند و گفتند حاضرند سهم دیه نوه های صغیر خود را بپردازند تا داماد پیشینشان هرچه زودتر اعدام شود.... "

 
 
به این ماجرا که شنبه به ریاست قاضی «نورا...عزیزمحمدی» و با حضور چهار مستشار تشکیل شد ابتدا نماینده دادستان ، کیفرخواست را خواند.
پدر و مادر «مریم» نیز تقاضای اشد مجازات کردند و گفتند حاضرند سهم دیه نوه های صغیر خود را بپردازند تا داماد پیشینشان هرچه زودتر اعدام شود. نوبت دفاع به «رضا» که رسید اظهار داشت : کشتن زنم را قبول دارم.او لایق مرگ بود.«مریم» به مردی جوان به نام «محسن» دل بسته بود و با او رابطه تلفنی داشت.وقتی این موضوع را فهمیدم از زندگی بیزار شدم.
*قاضی : به فرض این که حرفت درست باشد ، چرا زنت را طلاق ندادی ؟
*مجرم : می خواستم این کار را بکنم اما قباله ازدواج پیش پدرزنم بود و چون از تصمیمم آگاه بود آن را به من نمی داد.«مریم» هم می گفت دلش می خواهد طلاق بگیرد تا با «محسن» به تهران بیاید و زندگی تازه ای شروع کند.من به خاطر غیرتم خون به پا کردم و پشیمان هم نشدم.البته می خواستم بعد از کشتن همسر خیانتکارم ، خودم را هم از شر این زندگی خلاص کنم که با وجود تیراندازی به هدفم نرسیدم.
هیات قضایی پس از شنیدن این ادعاها با اعلام تنفس وارد شور شد تا رای صادر کند.
کارشناسان ، از افزایش چشمگیر همسرکشی در برخی خانواده‌های ایرانی ابراز تاسف و تصریح می کنند : یکی از دلایل مهم بروز این نوع جرم ، فرهنگ ضعیف افراد است.همچنین آموزش‌های لازم برای وفادار بودن زن و شوهر به یکدیگر در پیشگیری از این گونه جنایت‌های خانوادگی نقش کلیدی دارد و باید اظهار داشت معمولا جرقه چنین جرم هایی خیلی ساده خورده می‌شود.
در این بین ، رابطه‌های پنهانی زن یا شوهر که بیش تر بر اثر اختلاف ‌های خانوادگی و در نتیجه دوستی‌های خیابانی شکل می‌گیرد ،‌ حس انتقام و از بین بردن همسر ، نقش چشمگیری در بروز جنایت دارد.
صاحبنظران ، راهکارهای ریشه‌کنی یا پیشگیری از همسرکشی در جامعه را فرهنگ‌سازی درست می دانند و با اشاره به نقش ایمان و وفا در استحکام تار و پود خانواده ، بر آموزش شایسته از طریق رسانه‌های جمعی ‌تاکید می کنند.  

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 27 اردیبهشت 1389    | توسط:    |    |
نظرات()